O modulových schodech

O modulových schodech

Modulové schody získaly svůj název ze své základní vlastnosti – skládají se z jednotlivých modulů (segmentů). Ty do sebe zapadají jako stavebnice (proto často nazývané jako stavebnicové schody). Každý tento robustní ocelový modul nese nášlapný stupeň. Ten je u interiérových schodišť z masivního dřeva, u venkovních schodišť jsou stupně z oceli s pozinkováním (povrchová úprava proti korozi).

Modulové schodiště oceníte především v případě menšího schodišťového prostoru – vyžadují totiž mnohem menší nároky na prostor, než běžné schodiště na zakázku a to při zachování pohodlné chůze a moderního designu.

Schody na půdu Atrium Mini Plus
Schodiště do tvaru L
Točité schody Minka s černou konstrukcí a sloupky zábradlí
Levné ocelové schody v antracit barvě
Venkovní schodiště Minka Rondo Zink Plus sloužící jako vstup na terasu (balkon) venkovského domu

Proč zvolit modulové schody?

jsou až několikanásobně levnější než schodiště na zakázku;

dlouholetá životnost a výborná kvalita zpracování schodiště díky léty ověřené standardizované výrobě;

moderní design a malá prostorová náročnost;

úspora nákladů za montáž schodiště – zvládnete sestavit jednoduše svépomocí (viz. videonávody) / nebo možnost objednání odborné montáže;

každý modul je výškově stavitelný (u většiny modulových schodišť) – jednoduché přizpůsobení pro vaši výšku podlaží;

je snadné je přepravit k zákazníkovi a poté i do místa instalace (většinou europaleta – box ve výšce do 1,5 metru);

možnost výběru varianty schodiště – barva konstrukce, materiál stupňů, typ zábradlí a madla, bez dalších příplatků.

Mlynářské (půdní) schody

Malé modulové schodiště (šířka stupně 60 cm) s vyšším nášlapem, který lze velmi jednoduše nastavovat tak, aby výška schodiště pasovala přesně pro Vaši výšku podlaží. Ocelová konstrukce se skládá z jednotlivých modulů (segmentů), které do sebe přesně zapadají. Tyto schody vejdou i do velmi malých prostorů. Schodiště lze jednoduše zatočit (až do tvaru písmene U), čímž snadno přizpůsobíte místo nástupu na schodiště. Příklady rozložení naleznete u každého modelu.

Jsou vhodné také do loftových bytů, kde oceníte jejich moderní design a zároveň funkčnost a praktičnost. Často jsou užívána jako pomocná schodiště do podkroví či na půdu, kde není potřeba velkého schodiště.

Přímé a lomené schody

Přímé: Rovné schodiště ve tvaru I. Vybrané modely konkurují parametrům hlavního schodiště domu. Mají robustní ocelovou konstrukci z modulů, které lze stejně jako mlynářské schodiště snadno sestavit svépomocí. Nášlapy z masivního dřeva s možností výběru odstínu vytvoří ze schodiště moderní prvek Vašeho interiéru.

Většina modelů přímých schodišť lze sestavit také jako schodiště do oblouku – toho lze dosáhnout jednoduchým natočením jednotlivých modulů dle požadovaného úhlu.

Lomené: Sestava lomeného schodiště obsahuje jeden, nebo dva speciální rohové stupně (podestu), díky kterému lze schodiště sestavit do tvaru L nebo U. Parametry tohoto typu schodiště jsou stejné jako parametry přímých schodišť. Skládají se z robustní ocelové páteřové konstrukce a ze stupňů z masivního dřeva. Sestavení takového schodiště je stejně jednoduché a zvládnete jej lehce i svépomocí.

Díky lomenému schodišti můžete elegantně vyřešit problém s místem nástupu na schodiště a také problém s menším schodišťovým prostorem.

Točité schody

Točité schodiště vyžadující menší schodišťový prostor a stropní otvor. Skládají se z jednotlivých modulů, které se postupně montují na sebe a z nášlapů z masivního dřeva, případně kovových nášlapů.

V této kategorii si můžete vybrat z několika různých průměrů a to od 120 cm až po 169 cm. I tato schodiště jsou stavitelná pro různou výšku podlaží (pomocí vymezovacích podložek).

Venkovní schody

Přímé a točité schody pro venkovní použití, které budou moderní dominantou Vašeho domu. Oproti interiérovým schodům mají kovové i nášlapy. Tyto nášlapy jsou buďto roštového typu, nebo s protiskluzovým rýhováním. Celé modulové schody jsou pozinkované, dokáže tak odolávat dešti, sněhu, slunci a jiným povětrnostním podmínkám.

Výšku stupně a tedy i výšku celého schodiště lze nastavit pomocí vymezovacích kroužků. Schodiště lze stejně jako ostatní typy sestavit jednoduše svépomocí.


Montáž modulových schodišť

Dodané schodiště si můžete sestavit i sami svépomocí a to jen se základním nářadím. Ke každému schodišti dodáváme montážní návody, případně jsou ke stažení na našem webu. Podívat se můžete také na naše montážní videa.

Montáž schodiště si však můžete u nás i objednat, montujeme stavebnicové schodiště po celé ČR a SR.


Základní dělení schodišť

Hlavní

• Obvykle sklon v rozmezí 25° – 35°. Dle normy ČSN 73 4130 by takové schodiště mělo mít nejmenší šířku schodišťového ramene 90 cm;
• vztah mezi výškou h a čistou hloubkou b schodišťového stupně má být 2h+b = 63 (doporučené rozmezí je 60 až 65),
obvyklá výška jednotlivého kroku hlavního schodiště je mezi 17-18 cm, nejmenší požadovaná čistá hloubka stupně je 21 cm (celá stupnice i s přesahem přitom musí mít 25 cm);
• počet stupňů v jednom schodišťovém rameni hlavního schodiště smí být nejvýše 16, u pomocných schodišť a u schodišť uvnitř bytů nejvýše 18.

Vedlejší

• Pro méně časté používání, jde například o vstup do podkroví, loftů, kde jsou místnosti na spaní, pracovna, nebo na půdu či střechu domu;
• nejmenší požadovaná průchodná šířka ramene schodiště musí být 55 cm a menší než u hlavních schodišť bývá také hloubka stupně;
• výška jednotlivého kroku kolem 21-22 cm a schody jsou tak i strmější.

Naše modulová schodiště jsou vhodná převážně jako vedlejší schodiště. Vybrané modely ale disponují parametry konkurující hlavnímu schodišti.

DISTRIBUCE ZNAČEK

V našem e-shopu naleznete schodiště nejvyšší kvality výrobců s dlouholetým působením na evropském trhu.

Minka – rakouský výrobce specializující se na výrobu modulových schodišť již více než 60 let. Více o společnosti Minka zde.

Atrium – polský výrobce modulových schodišť působící na trhu již více než 20 let. Více na webu Atriumsystem.eu


You've just added this product to the cart: