O modulových schodech

O modulových schodech

Modulové schody získaly svůj název ze své základní vlastnosti – skládají se z jednotlivých modulů (segmentů). Ty do sebe zapadají jako stavebnice (proto často nazývané jako stavebnicové schody). Každý tento robustný ocelový modul nese nášlapný stupeň. Ten je u interiérových schodišť z masivního dřeva, u venkovních schodišť jsou stupně z oceli s pozinkováním (povrchová úprava proti korozi).

Modulové schodiště oceníte především v případě menšího schodišťového prostoru – vyžadují totiž mnohem menší nároky na prostor, než běžné schodiště na zakázku a to při zachování pohodlné chůze a moderního designu (více o parametrech na „Jak vybrat schodiště„) . Více o specifikaci hlavního a vedlejšího schodiště naleznete níže.

Schody na půdu Atrium Mini Plus
Schodiště do tvaru L
Točité schody Minka s černou konstrukcí a sloupky zábradlí
Levné ocelové schody v antracit barvě
Venkovní schodiště Minka Rondo Zink Plus sloužící jako vstup na terasu (balkon) venkovského domu

 

Proč zvolit modulové schody?

jsou až několikanásobně levnější než schodiště na zakázku;

dlouholetá životnost a výborná kvalita zpracování schodiště díky léty ověřené standardizované výrobě;

moderní design a malá prostorová náročnost;

úspora nákladů za montáž schodiště – zvládnete sestavit jednoduše svépomocí (viz. videonávody) / nebo možnost objednání odborné montáže;

každý modul je výškově stavitelný (u většiny modulových schodišť) – jednoduché přizpůsobení pro vaši výšku podlaží;

je snadné je přepravit k zákazníkovi a poté i do místa instalace (většinou europaleta – box ve výšce do 1,5 metru);

možnost výběru varianty schodiště – barva konstrukce, materiál stupňů, typ zábradlí a madla, bez dalších příplatků.

Rozdělení modulových schodišť

Mlynářské (půdní) schody

Malé modulové schodiště (šířka stupně 60 cm) s vyšším nášlapem, který lze velmi jednoduše nastavovat tak, aby výška schodiště vyšla přesně do Vaší výšky podlaží. Ocelová konstrukce skládající se z jednotlivých modulů (segmentů), které do sebe přesně zapadají. Tyto schody vejdou i do velmi malých prostorů. Schodiště lze jednoduše zatočit (až do tvaru písmene U). Příklady rozložení naleznete v popisu každého mlynářského schodiště v záložce „Příklady rozložení“.

Jsou vhodné například do loftů, kde oceníte jejich moderní design a zároveň funkčnost a praktičnost.Často jsou užívána jako pomocná schodiště do podkroví či na půdu, kde není potřeba velkého schodiště.

Přímé schody

Rovné schodiště ve tvaru I. Vybrané modely konkurují parametrům hlavního schodiště domu. Mají robustní ocelovou konstrukci z modulů, které lze stejně jako mlynářské schodiště snadno sestavit svépomocí. Nášlapy z masivního dřeva s možností moření do Vámi vybraného odstínu vytvoří ze schodiště moderní prvek Vašeho interiéru.

Většina modelů přímých schodišť lze sestavit také jako schodiště do oblouku – toho lze dosáhnout jednoduchým natočením jednotlivých modulů dle požadovaného úhlu.

Lomené schody

Sestava lomeného schodiště obsahuje jeden, nebo dva speciální stupně (podestu), díky kterému lze schodiště sestavit do tvaru L nebo U. Parametry tohoto typu schodiště jsou stejné jako parametry přímých schodišť. Skládají se z robustní ocelové páteřové konstrukce a ze stupňů z masivního dřeva. Sestavení takového schodiště je stejně jednoduché a zvládnete jej lehce i svépomocí.

Díky lomenému schodišti můžete elegantně vyřešit problém s místem nástupu na schodiště a také problém s menším schodišťovým prostorem.

Točité schody

Točité schodiště vyžadující menší schodišťový prostor a stropní otvor. Skládají se z jednotlivých modulů, které se postupně montují na sebe a z nášlapů z masivního dřeva, případně kovových nášlapů.

V této kategorii si můžete vybrat z několika různých průměrů a to od 120 cm až po 169 cm. I tato schodiště jsou stavitelná pro různou výšku podlaží (pomocí vymezovacích podložek). Typy točitých schodišť bez možnosti nastavení výšky stupně pomocí vymezovacích podložek lze upravit v určitém rozsahu na zakázku a to bez jakéhokoliv příplatku (rozmezí úprav naleznete v parametrech konkrétního schodiště).

Venkovní schody

Přímé a točité schody pro venkovní použití, které budou moderní dominantou Vašeho domu. Oproti interiérovým schodům mají kovové i nášlapy. Tyto nášlapy jsou buďto roštového typu, nebo s protiskluzovým rýhováním. Celé modulové schody jsou pozinkované, dokáže tak odolávat dešti, sněhu, slunci a jiným povětrnostním podmínkám.

Výšku stupně a tedy i výšku celého schodiště lze nastavit pomocí vymezovacích kroužků. V případě modelu bez vymezovacích kroužků lze výšku stupňů schodiště zdarma upravit na zakázku. Schodiště lze stejně jako ostatní typy sestavit jednoduše svépomocí.

Montáž modulových schodišť

Dodané schodiště si můžete sestavit i sami svépomocí a to jen se základním nářadím. Ke každému schodišti dodáváme montážní návody, případně jsou ke stažení na našem webu. Podívat se můžete také na naše montážní videa.

Montáž schodiště si však můžete u nás i objednat, montujeme stavebnicové schodiště po celé ČR a SR.

Základní dělení schodišť

Hlavní

• Obvykle sklon v rozmezí 25° – 35°. Dle normy ČSN 73 4130 by takové schodiště mělo mít nejmenší šířku schodišťového ramene 90 cm;
• vztah mezi výškou h a čistou hloubkou b schodišťového stupně má být 2h+b = 63 (doporučené rozmezí je 60 až 65),
obvyklá výška jednotlivého kroku hlavního schodiště je mezi 17-18 cm, nejmenší požadovaná čistá hloubka stupně je 21 cm (celá stupnice i s přesahem přitom musí mít 25 cm);
• počet stupňů v jednom schodišťovém rameni hlavního schodiště smí být nejvýše 16, u pomocných schodišť a u schodišť uvnitř bytů nejvýše 18.

Vedlejší

• Pro méně časté používání, jde například o vstup do podkroví, loftů, kde jsou místnosti na spaní, pracovna, nebo na půdu či střechu domu;
• nejmenší požadovaná průchodná šířka ramene schodiště musí být 55 cm a menší než u hlavních schodišť bývá také hloubka stupně;
• výška jednotlivého kroku kolem 21-22 cm a schody jsou tak i strmější.

Naše modulová schodiště jsou vhodná převážně jako vedlejší schodiště. Vybrané modely ale disponují parametry konkurující hlavnímu schodišti.

DISTRIBUCE ZNAČEK

V našem e-shopu naleznete schodiště nejvyšší kvality výrobců s dlouholetým působením na evropském trhu.

Minka – rakouský výrobce specializující se na výrobu modulových schodišť již více než 60 let. Více o společnosti Minka zde.

Atrium – polský výrobce modulových schodišť působící na trhu již více než 20 let. Více na webu Atriumsystem.eu